Teknoloji

Yalnızlığın Vücudumuza Etkisi Aç Kalmakla Aynı

İnsan sosyal bir varlık olmasına rağmen, Yalnızlığı sevenler var, dayanamayanlar var.Yalnızlığın literatürü yüzyıllardır yapılıyor, peki bilim dünyası bu konu hakkında ne diyor?

Viyana Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, yalnızlıktan hoşlanmayan insanların nasıl hissettiklerini somut bir şekilde ortaya koydu. Araştırmaya göre beğenin ya da beğenmeyin 8 saat yalnızlık 8 saat oruçetki yaratmak gibi.

En çok etkilenenler arasında yalnız yaşayanlar var:

Yalnızlığın açlıkla birebir etki yarattığı ve en çok etkilediği bireylerin başında, yalnız yaşayanlarve ikisi diğer insanlarla etkileşim kurmayı sevenler bulunur. Yani hangi kutupta olduğunun bir önemi yok. Testlerde bu kişiler uzun süre yalnız kaldıklarında, enerjisi düşmeye başlar ve kendini yorgun hissedergörülür.

Çalışmanın bir diğer değerli sonucu da yalnızlığın biyolojik etkisi oldu. Bilim adamları, güçteki azalmanın vücudun homeostatik tepkisinin bir sonucu olduğunu takdir ettiler. Bu toplum eksikliği biyolojik bir reaksiyona dönüşürişaret etmek.

Peki bu sonuçlara nasıl ulaşıldı?

Bilim adamları laboratuvarda ve sahada iki farklı çalışma gerçekleştirdi. Laboratuvar ortamında 30 kadın gönüllü 8 saat yemek yememiş ya da 8 saat 3 farklı gün boyunca yalnız bırakılmıştır. Daha sonra, nasıl hissettikleri hakkında geri bildirim toplandı.

Saha çalışmasında Avusturya, İtalya ve Almanya’dan bireyler COVID-19 dönemine ilişkin veriler görüntülendi. Nisan-Mayıs 2020 verilerinde bireylerin izolasyondayken daha fazla uyuduğu paylaşıldı. Aynı zamanda bu bireylerden akıllı telefonlarından laboratuvar ortamında çalışmada sorulan soruları cevaplamaları istenmiştir.

Saha çalışmasında besin faktörü test edilmese de izolasyon sonrası elde edilen bilgiler laboratuvar verileri ile uyumluydu.

Yalnızlık bireyler için büyük bir tehlike olabilir:

Bugüne kadar yapılan bazı araştırmalar, obezite gibi sağlık sorunları etkisini de göstermiştir. Yalnızlığın zamanla alışılan bir tercih olduğu da gösterilmiştir.

konakhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu