Ekonomi

UNESCO’dan Venedik için ‘tehlike’ uyarısı

UNESCO Danışma Kurulu’nun sunduğu karar taslağında, 10-25 tarihlerinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenmesi planlanan Dünya Mirası Komitesi’nin 45’inci genişletilmiş toplantısı öncesi İtalyan hükümetine davet yapıldı. Eylül.

21 ülkenin temsilcilerinden oluşan Komite yılda bir kez toplanarak “Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi”ni gözden geçiriyor.

İtalya’yı aramak

Taslakta, İtalyan hükümetinden yıllardır turist yoğunluğu ve iklim değişikliğinin etkisiyle boğuşan Venedik’teki “uzun süredir devam eden sorunları” çözmek için “maksimum özveri” göstermesi istendi.

Taslakta hükümetin özellikle kitle turizmi, kalkınma projeleri ve iklim değişikliği gibi konularda yeterince ilerleme sağlayamadığı belirtilirken, turizm ve iklim değişikliği gibi sorunların binalarda ve kentsel alanlarda bozulma ve hasara yol açtığı belirtildi.

Taslakta, bu sorunların “tarihi kentin kültürel ve sosyal kimliğini bozduğu, kültürel, çevresel ve peyzaj nitelik ve değerlerinin bütünlüğünü tehdit ettiği” kaydedildi.

Şehir boşa gitti

Avrupa kültür ve sanat yaşamına damgasını vurmuş pek çok sanatçıya ev sahipliği yapan Venedik, son yıllarda iklim değişikliği ve turizm kaynaklı sorunlarla mücadele ediyor.

Şubat ayında kentte yaşanan şiddetli kuraklık bazı kanallardan gondol, su taksisi ve ambulansların geçişini imkansız hale getirirken, Kasım 2019’da yaşanan sel nedeniyle bazı tarihi yapılar tehlikeye girdi.

habersusurluk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu