Haber

Meteoroloji Birçok İl İçin Kar, Sağanak Yağış ve Fırtına Uyarısı Yaptı

Ve günlerce hatta haftalardır beklenen ‘kış’ geldi ve kapımızı çalıyor. Meteoroloji şehirlerimiz için farklı uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Hatta birçok şehirde kar yağışı başladı. Karabük’te kar kalınlığı 10 cm’ye ulaştı.

Pazar gününden itibaren sıcaklıklar hızla düşmeye devam edecek, hatta bazı şehirlerimizde 4 derece bile görülecek…

İşte meteorolojinin değerlendirmesi ve beklenen bazı hava koşulları…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü cumartesi günü için kar, sağanak ve fırtına uyarısında bulundu. Balkanlardan gelen soğuk hava dalgasının ardından Meteoroloji İstanbul için Cumartesi gününü işaret etti. Pazar gününden sonra sıcaklıklar düşerek 4 dereceye kadar düşecek.

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin genelinin çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey kesimlerinde çoğunlukla sağanak ve zaman zaman sağanak, karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, 2017 yılı boyunca aralıklı olarak etkili olması bekleniyor. Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Bursa, Osmaniye, Ordu, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Siirt ve Batman çevreleri ile Hatay kıyısı boyunca yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Ülkenin kuzeybatı kesimlerinde hava sıcaklıkları 2 ila 8 derece azalacak, diğer yerlerde ise önemli bir değişiklik yaşanmayacak. Rüzgâr, Marmara ve Karadeniz’de çoğunlukla güney, kuzey yönlerden esecek, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında hafif, orta kuvvette ve kuvvetli (40-60 km/saat) esecek.

Yağışların Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Bursa, Osmaniye, Ordu, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Siirt ve Batman ile Hatay kıyılarında yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden, ilçelerde ani sel, su baskını, yıldırımlar. Yağışlı havalarda kıyılar ve kuvvetli rüzgarlar ve ulaşım sorunları yaşanabilir. Aksaklık gibi aksiliklere karşı dikkatli olmak ve önlem almak gerekiyor.

Rüzgarın Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden olası aksiliklere karşı dikkatli olmak ve önlem almak gerekiyor.

Öte yandan Meteoroloji’nin cumartesi günü paylaştığı haritada Türkiye’nin neredeyse tamamında sağanak, kar ve fırtına bekleniyor.

Meteoroloji yarın Ağrı, Artvin, Bitlis, Giresun, Hakkari, Hatay, Muş, Rize, Siirt, Trabzon, Van ve Şırnak için sarı uyarıda bulundu.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Hafta sonu havalar soğuyor. İç Anadolu’da karla karışık yağmur bekleniyor. Cumartesi günü Marmara’da şiddetli yağış var. “Cumartesi günü İstanbul, İzmir, Muğla, Antalya ve Mersin şiddetli yağışlardan etkilenecek” dedi.

Meteoroloji birçok il için kar uyarısında bulundu. Beklenen kar yağışı Uludağ ve Bolu başta olmak üzere birçok ilde etkisini gösterdi.

mutkihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu