Ekonomi

Teknolojide yeni yıl için zam oranı yüzde 43

Teknoloji şirketleri yeni yılda çalışanlarına ortalama yüzde 43 artırım yapmayı planlıyor. Endeavor Türkiye ile teşebbüsçü şirketler için insan ve kültür bahislerinde danışmanlık hizmetleri veren Melon’ın ortak yürüttüğü Teşebbüsçü Şirketlere Özel Fiyat ve Yan Haklar Raporu, dördüncü kez
yayınlandı. Araştırma için Türkiye’nin süratli büyüyen 70 teknoloji şirketinden data alındı.

Rapora nazaran iştirakçilerin tamamı 2022 yılında ek artırımlar uygularken, daha evvel yılda bir defa maaşlarını gözden geçiren şirketler, artık yılda en az iki gözden geçiriyorlar. Bir evvelki yıl araştırmasında şirketlerin yaklaşık yarısı maaş artırımlarını yılda bir sefer değerlendirdiğini belirtirken, mevcut durumda, şirketlerin %76’sı yılda iki yahut daha fazla defa maaş artışlarını gözden geçiriyorlar.

2022 sene başı maaş artırımı hariç, şirketler medyanda ortalama %42, üst çeyrekte ortalama %60 ek artırım uyguladılar. 2022 yıl sonu artırımı ile birlikte, 2022’de yapılan artırımlar toplamı (2021 yıl sonu zam hariç) medyanda %96, üst çeyrekte ise %156 düzeylerinde. 2023’te, yıl başı itibariyle uygulanacak varsayımı maaş artışı ortalaması, medyanda %40, üst çeyrekte ise ortalama %60 olarak açıklandı. 2022 Ek artırımlarla birlikte değerlendirildiğinde, teknoloji kesimi maaşlarındaki toplam artırım üst çeyrekte %156 düzeylerine ulaştı.

Teknoloji yeteneği yurt dışına göçüyor

Şirketlerin %60’ı yetenek kaybındaki ana nedenin, yurt dışı pazarlardan gelen iş teklifleri olduğunu belirtti. Şirketler, geçen sene işten ayrılan her iki yazılım geliştiriciden biri yurt dışında bir şirkete geçtiğini belirtti.

Yazılımda bayan istihdamı %16

55 şirketten alınan maaş bilgileri baz alındığında yazılım rollerinin sırf %16’sını bayanlar oluşturuyor. Giriş düzeyinde %20 ’lerde başlayan bu oran, üst düzeylere gerçek azalarak, C
seviyede sıfırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu