Ekonomi

RTÜK’ten yapımlara eşcinsellik cezası

RTÜK’ten yapılan açıklamaya göre, internet üzerinden isteğe bağlı yayın yapan platformlarda yayınlanan içeriklere ilişkin izleme raporları üst kurul toplantısında görüşüldü.

Netflix’in yapımı “Mother+” başlıklı haberde, “Film cinsiyet, cinsellik ve ilişkilerin sınırlarını tanımıyor, cinsiyete dayalı alternatif bir ideal dünya kuruyor, evrensel aile biçimini değiştiriyor, yoğun müstehcen sahneleri detaylı bir şekilde gösteriyor ve normalleştiriyor.” tüm bunlar ve hatta ‘sağlıklı’ ifadesi aileyi koruma ilkesine aykırı olarak değerlendirilmiştir.

Rapordaki tespitleri haklı bulan RTÜK, yayın platformuna üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Netflix’in “Elite+” yapımında, “Yayın hizmetleri… toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve aileyi koruma ilkesine aykırı olamaz.” hükmü ihlal ettiği tespit edilmiştir.

Disney+ ve Amazon Prime Video raporlara girdi.

RTÜK, Disney+’ta yayınlanan “Aşk Kazanan” dizisinin bir bölümünde “toplumu rahatsız etme ve ahlaksız davranış” nedeniyle üstten idari para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Amazon Prime Video da “Modern Aşk” yapımında “toplumun ahlaki değerleri ve ailenin korunması” ilkesine aykırı diyaloglar içerdiği için üst sınırdan para cezasına çarptırıldı.

Mubi platformunda yer alan “Lise” ve “Ateş Odası” filmlerinde yer alan müstehcen sahnelerin yayın ilkelerine aykırı olduğu belirlendi. Blu TV’de yayınlanan Queer Kitabı dizisi ve Bein Movies Stars’ta yayınlanan yabancı film Kayıp Otoyol’un 6112 Sayılı Kanun’un yayın ilkelerini ihlal ettiği belirlendi.

Söz konusu yapımlar nedeniyle üstten idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

RTÜK, Virgin Radyo’da yayınlanan “Mesut Süre ile Rabarba” adlı programda yer alan ahlaksızlık, cinsellik ve müstehcenlik konulu konuşmaları yayın unsurlarını aleyhte bulmuş ve yayıncı kuruluşa üstten idari para cezası verilmesine karar vermiştir.

Eylül ayında dijital internet platformu yayıncıları ile toplantı yapılacak

Öte yandan RTÜK, dijital internet platformunun yayıncıları ile Türk aile yapısı, milli manevi değerler ve Türkiye’nin ayrılmaz bütünlüğü gibi hassas konulara ilişkin yayın politikaları konusunda Eylül ayında kapsamlı bir toplantı yapılmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu