Haber

Meclis 3 haftalık aradan sonra tartışmalı bir şekilde açıldı

ANKARA (İGFA) –Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, 11 ili etkileyen depremler nedeniyle 3 haftalık aradan sonra Meclis Başkan Yardımcısı Haydar Akar başkanlığında toplandı.

Gündem dışı bir konuşma yapan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, Kahramanmaraş’ta depreme yakalandığı ilk anları anlatarak, ilk 2-3 günün çok zor geçtiğini ve cankurtaran telaşı içinde olduklarını söyledi.

Özdemir, “Kahramanmaraş’ta 91 bin müstakil konut, 17 bin işyeri, toplam 108 bin bina yıkıldı veya yıkılmak üzere. Şu anda 76 bin çadırda 450 bin vatandaşımız var. Bir yandan konteynerler dolu. Yapılıyor. Vatandaşımız kalmadı.” bilgileri verdi.

Halen deprem bölgesine yardım geldiğini anlatan Özdemir, HDP masalarından gelen bazı eleştirilere, “Orada her vatandaşa çadır dağıtıldı. Gelip konuşalım” dedi. o cevapladı.

TBMM’nin resmi internet sitesinde yer alan habere göre Özdemir ile HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

HDP Hatay Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, ailesinin yaşadığı mahallede sadece 5 evin ayakta kaldığını, diğer evlerin tamamının yıkıldığını belirtti. Oruç, “AKP’li, MHP’li hiç kimse ‘depremin yaralarını sardık’ demeye kalkışmasın. İyileşmedin, sarsıntının ilk saatlerinden itibaren oradaydım” dedi.

Oruç’un “Bu hükümet derhal istifa etmelidir” sözlerinin ardından AK Parti ve HDP’li milletvekilleri arasında tartışma çıktı.

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, İslahiye, Nurdağı, Gaziantep, köy ve ilçelerde çadır ve konteyner ihtiyacının karşılanmadığını ve çok eksik olduğunu savundu.

Kaplan, AFAD gruplarının belediye ve gruplarla arama kurtarma çalışmalarına ancak depremin ikinci gününde başladığını savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu