Haber

EYT’ye ilişkin kanun teklifinin ilk maddesi kabul edildi

375 Sayılı Kanunda Yer Alan Kanun Hükmünde Kararnamede Emeklilik Yaşı (EYT) İle İlgili Düzenlemeleri İçeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Delegasyonunda ilk sayısı ), kabul edildi.

Önergenin birinci maddesinde AK Parti ve MHP’nin ortak önerisi kabul edildi.

Buna göre, işveren sosyal güvenlik destek priminden yararlanmak amacıyla emekli ve yaşlılık aylığı alanların işe başlamaları için öngörülen 10 günlük süre 30 güne çıkarıldı.

Önergenin ilk maddesi şöyle:

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenen kesinti unsuru ile ilgili kanunlara göre teklifin yürürlüğe girdiği tarihten sonra aylık talep edenler ile yaşlılık veya emeklilik aylığı bağlanacak olanlar yararlanacak. söz konusu kararlarda yaş dışındaki kuralları taşımaları halinde yaşlılık veya emeklilik aylığı.

Bu karara istinaden geriye dönük ödeme yapılmayacak ve geriye dönük talepte bulunulmayacaktır.

Yaşlılık veya emeklilik talebi nedeniyle istifa ihbarnamesi verilen ilk kez yaşlılık veya aylık alanlar, bu tarihten itibaren 30 gün içinde son özel iş kolunda sosyal güvenlik primine tabi olarak çalışmaya başlar. işten ayrılma durumunda, işe giriş tarihinden itibaren sosyal güvenlik esası uygulanacaktır. Patron priminin 5 puana ulaşan bedeli Hazine tarafından karşılanacak.

Teklif 4 maddeden oluşmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu