Haber

İran’da yüzlerce kız çocuğu zehirlendi: ‘Okulların kapanmasını istiyorlar’

İran’da en az 650 kız çocuğunun zehirlendiği ortaya çıktı. Öğrencilerin çoğunun zehirlendiği, kimsenin hayatını kaybetmediği belirtilirken onlarca kız çocuğu nefes darlığı, baş dönmesi ve yorgunluk şikayetleriyle hastaneye kaldırıldı. Bazı İranlılar, öğrencilere yönelik baskınların hükümet karşıtı kitlesel protestoların intikamı olup olmadığını sorguluyor.

‘BAZILARI OKULLARIN KAPATILMASINI İSTİYOR’

26 Şubat’ta basın toplantısı düzenleyen İran Sağlık Bakan Yardımcısı Yunus Panahi, “Görünüşe göre birileri kız okulları başta olmak üzere tüm okulların kapatılmasını istiyor.” Son üç ayda zehirlenen kızlar, mandalina veya çürük balık kokusu aldıklarını söylediler.

Başta Kum olmak üzere ülke genelinde sekiz kentte öğrenciler zehirlendi. Halkın tepkisi artıyor.

‘YAPABİLECEĞİM TEK ŞEY ÇOCUKLARIMI OKULA GÖNDERMEMEK’

İlk zehirlenmeler 30 Kasım 2022’de Kum’daki Parıltı Teknik Lisesi’nde okuyan 18 öğrencinin hastaneye kaldırıldığı sırada görüldü. O zamandan beri eyalette 10’dan fazla kız okulu hedef alındı. Şubat ayı ortasında Kum’da valilik binası önünde en az 100 kişinin katılımıyla bir protesto düzenlendi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerin birinde bir baba, “Çocuklarımın güvenliğini sağlamaktan siz sorumlusunuz! İki kızım var. Ve yapabileceğim tek şey onları okula göndermemek” dedi.

“Kızlar evden çıkmak istemiyor”

Aynı eyleme katılan bir kadın, “Bu bir savaş! Kum’daki kız lisesine bunu yaparak bizi evde kalmaya zorlamak istiyorlar. Kızların evlerini terk etmemesini istiyorlar!” dedi.
Bazı ebeveynler, çocuklarının iyileşmesinin haftalar sürdüğünü söyledi.

Bir diğer görüntüde ise hastane yatağında kızına eşlik eden bir kadın, “Sevgili anneler. Ben bir anneyim ve çocuğum hastanede yatıyor. Uzuvları zayıflamış. Tırnağımı kazıyorum, hissetmiyor. Lütfen çocuklarınızı okula göndermeyin” dedi.

‘KALP SORUNU VAR’ DEDİLER

Kum’da iki kez zehirlendiğini ve Kum valisi ile görüştüğünü söyleyen bir öğrenci yetkililerin belirsizliğinden şikayetçi oldu: “Yetkililer soruşturma yürüttüklerini söylüyor. Ama babam okula gittiğinde kameraların bir haftadır bozuk olduğunu bu yüzden zehirlenmeyi kaydedemediğini söylediler. Pazar günü ikinci kez zehirlendiğimde müdür, “Kalp sorunu vardı, bu yüzden hastaneye kaldırıldı” dedi. Ama benim kalp sorunum yok.” (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu