Haber

Irak’tan ‘petrol ihracatı’ açıklaması: Türkiye’den yanıt bekliyoruz

Irak Petrol Bakanı Hayan Abdulgani, Türkiye aleyhine açılan tahkim davasının sonuçlanmasının ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) Türkiye’ye ham petrol ihracatının durdurulmasına ilişkin açıklama yaptı.

Reuters’in haberine göre Abdulgani, Türkiye’nin son tepkisini Irak’ın petrol ihracatına devam etmesi olarak beklediğini söyledi. Irak Petrol Bakanı, 6 Şubat’taki sarsıntıların ardından Kerkük-Ceyhan boru hattı sınırında hasar olup olmadığının teknik heyet tarafından incelendiğinin Türkiye tarafından bildirildiğini belirterek, “Boru hattının hazır olup olmadığını görmek için teknik heyet göndermek üzereyiz. ekstra kontrole ihtiyacı varsa.”

Ne oldu?

Irak, 2014 yılında Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (KBY) Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattı üzerinden petrol ithal etmesinin iki ülke arasındaki anlaşmayı ihlal ettiğini ileri sürerek tahkim davası açmıştı. Irak’ın 25 Mart 2023’te Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde açtığı davayı kazanmasının ardından IKBY’den Türkiye’ye günlük 450 bin varil petrol ihracatı durmuştu.

Tahkim mahkemesinin Türkiye’nin Irak yönetimine 1.4 milyar dolar ödemesine de hükmettiği bildirildi. Ancak Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, tek taraflı tazminat ödemesinin yapılmayacağını, her iki tarafın da talepleri kabul ve reddettiğini, her iki tarafın da tazminat ödeyeceğini açıkladı.

Nisan ayı başında Bağdat ve Erbil yönetimleri Türkiye üzerinden petrol ihracatına devam etme konusunda anlaşmaya vardı ancak şu anda boru sınırından petrol akışı sağlanamıyor. KBY’den yapılan açıklamada, müzakerelerdeki çıkmaz nedeniyle Türkiye’ye petrol ihracatının henüz başlamadığı belirtildi. KBY Dışişleri Sözcüsü Lawk Ghafuri, “Petrol akışıyla ilgili her şey artık Bağdat ve Ankara’nın elinde, her iki taraf da petrol akışını yeniden başlatmak için anlaşmaya varmalı” dedi. (DIŞ HABERLER)

hacilarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu