Ekonomi

Diyarbakır’da fiyat etiketi tarihi olmayan iki işletmeye idari para cezası

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, il genelindeki marketlerde temel gıda ve ihtiyaç maddeleri için fahiş fiyat ve etiket kontrolleri gerçekleştirdi.

Emniyet Müdürlüğü ve İl Ticaret Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, kent genelinde faaliyet gösteren yerel ve zincir marketlerde incelemelerde bulundu. Emniyet Müdürlüğü, marketlerde satılan eserlerin ağırlık, etiket ve fiş kontrolüne yönelik kontrollerini sürdürüyor.

İl genelinde yapılan kontrollerde gruplar ihtiyaç duyulan her türlü ürünü sepete atarak kasa fiyatları ile etiket fiyatlarının aynı olup olmadığını kontrol etti. Özellikle deterjan, çocuk maması ve ayçiçek yağı gibi ürünlerin etiket ve kutu fiyatlarını kontrol eden ekipler, fiyat kontrolünün yanı sıra ürünlerin gramaj ve son kullanma tarihlerini de inceledi. 6502 sayılı Tüketici Hakları Kanunu ve fiyat etiketi yönetmeliği çerçevesinde ekipler, yerli üretim logosu ve fiyat etiketi tarihi olmayan iki iş yerine idari para cezası verdi.

Sağlık Bakanlığı Beslenme Kontrol ekiplerinin eşlik ettiği kontrollerde son kullanma tarihi geçen gıdalara imha edilmek üzere el konuldu. Büyükşehir Belediyesi’nin il genelindeki marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerinde uyguladığı fahiş fiyat ve etiket kontrollerini sürdüreceği belirtildi. – DİYARBAKIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu