Haber

Diyarbakır gözaltılarına adliye önünde protesto: Bu esareti kıracağız

DİYARBAKIR –Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 25 Nisan’da düzenlenen operasyonlarda aralarında gazeteci, avukat, esnaf ve siyasetçilerin de bulunduğu 128 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan 29’u tutuklandı, 30’u denetim şartıyla serbest bırakıldı, 5’i ise savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Operasyonları ‘hukuksuz’ ve ‘siyasi soykırım’ olarak değerlendiren Yeşil Sol Parti, Diyarbakır Milletvekili adayları, eş sözcüleri, eşbaşkanları ve parti üyelerinin katılımıyla Diyarbakır Adliyesi önünde toplandı.

‘KİRLİ OYUNLARINI BOZACAĞIZ’

Burada bir konuşma yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, “4 gündür birilerinin katlettiği kanuna inat adaleti inadına inşa edeceğiz” dedi.

Tutukluları tahliyeye davet eden Atasoy, “Daha önce onların kirli oyununu bozduğumuz gibi bu kirli oyunu da bozacağız. Birilerinin huzuru bozulacaksa bu barışı da bozarız. 14 Mayıs yaklaşırken birileri yanıyor. Kürtlere karşı her zamanki gibi bir operasyon başlatarak güçlerini artırabileceklerini sanıyorlar.Yolun sonuna geldiniz.Yol Yaklaştığımızda geri gelin, gözaltındaki arkadaşlarımız hukuk kurallarını uygulamakta özgür olsunlar. Tüm kurumlar siyasi iktidarın direktifleri değil, etik ve ahlaki kurallar çerçevesinde faaliyet göstersin diyoruz.Faşizme karşı demokrasi, barış, adalet ve özgürlük çığlığı 14 Mayıs’ta her yerde duyulacaktır. Bu iktidar tarihtir. irademizle hak ettiği yere gidecek” dedi.

‘YEŞİL SOL PLATFORM SİYASİ PARTİLERLE DEĞİL KURUMLARLA REKABET EDER’

Atasoy’un ardından konuşan Yeşil Sol Parti Diyarbakır 9’uncu Sıra Milletvekili Aday Avukatı Mehmet Emin Aktar, seçimler yaklaştığında hükümetin Kürtleri hedef aldığını söyledi.

Yeşil Sol Parti’nin seçim sürecinde diğer siyasi partilerle değil, kamu kurumlarıyla yarıştığını söyleyen Aktar, “Yeşil Sol Parti, seçim yolunda siyasi partilerle değil, valilerle, hakimlerle, emniyet müdürleriyle mücadele ediyor. . Siyasi partiler korktukları için bizimle görüşmek istemiyorlar.”

‘AMELİYAT SONRASI İŞİMİZE GİTME SAYISI ARTTI’

Diyarbakır merkezli operasyonların amacının ‘algı yaratmak ve toplumu korkutmak’ olduğunu ifade eden Aktar, şöyle devam etti:

“4 gün önceki operasyonlardan sonra çalışmalarımıza katılan kişi sayısı çoğaldı. Buraya sesleniyoruz, kanun da sizden bunu isteyecek, vazgeçin. Biz buradan asla kaçmıyoruz. Utanacak bir şeyimiz yok. Biz özgürlük ve demokrasiyi kurmaya geliyoruz” diyen korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz. Ne yaparsanız yapın hepimizi içeri alın, 14 Mayıs’ta bu esareti kıracağız.”

habergokceada.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu