Haber

Anahtarı Üzerinde Bırakılan Arabayı Alan Ehliyetsiz Sürücü 7 Yaşındaki Çocuğa Çarptı: Kazada İhmaller Zinciri

Trabzon’da  2 ay evvel servis minibüsünden inip, yolun karşısına geçen 7 yaşındaki Miraç Ömür İnce’ye, 17 yaşındaki Göktuğ K. üvey annesinden habersiz aldığı otomobille çarptı. Miraç Ömür İnce’nin öldüğü kazaya ait soruşturmada ‘ihmaller zinciri’ ortaya çıktı. 2’si tutuklu 3 kişi hakkında ‘taksirle vefat neden olma’ hatasından 2’şer yıldan 6’şar yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Göktuğ K., üvey annesi Zeynep D.’nin üzerinde anahtarı bıraktığı otomobille Miraç’a çarptı.

Kaza, 8 Ekim günü saat 14.30 sıralarında, Karşıyaka Mahallesi Tanjant mevkisinde meydana geldi. İhsan Koz İlkokulu 2’nci sınıf öğrencisi Miraç Ömür İnce, kurs dönüşü servis minibüsünden inerek yaya geçidinden yolun karşısına geçmek istedi. Bu sırada ehliyetsiz Göktuğ K., üvey annesi Zeynep D.’nin üzerinde anahtarı bıraktığı otomobille Miraç’a çarptı. İhbarla gelen sıhhat gruplarınca hastaneye kaldırılan küçük çocuk, hayatını kaybetti. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Göktuğ K. ile okul servisi sürücüsü Emin T., ‘taksirle vefata neden olma’ suçundan tutuklandı, üvey anne ise serbest bırakıldı.

Tutuklu servis sürücü Emin T. ile üvey anne Zeynep D. hakkında ‘taksirle vefata neden olma’ suçundan 2’şer yıldan 6’şar yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Güvenlik kamerasına anbean yansıyan ölümlü kazaya ilişkin soruşturmasını tamamlayan savcılık tarafından iddianame hazırlandı. Tutuklu servis sürücü Emin T. ile üvey anne Zeynep D. hakkında ‘taksirle mevte neden olma’ suçundan 2’şer yıldan 6’şar yıla kadar hapis istemiyle Trabzon 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılırken, savcılık tıpkı suçlamayla yaşı küçük kuşkulu ehliyetsiz şoför hakkındaki iddianameyi ise çocuk mahkemesine gönderdi.

Açılan davaya ait soruşturmada hazırlanan eksper raporunda, ‘ihmaller zinciri’ de ortaya çıktı. Raporda; 2’nci derece kusurlu olduğu saptanan servis şoförünün yolun ilerisindeki yolcu indirme-bindirme cebine girmediği, araçtan inerek güvenli geçiş ortamı sağlamadığı, işaret levhalarına 15 metre arada durduğu nokta prestijiyle ise çocuk ile araba şoförünün birbirini görmesini engellediği belirtildi.

“Göktuğ, araçta oturup beni bekleyeceğini söyledi. Eve gidip, döndüğümde aracın yerinde olmadığını gördüm”

Öte yandan ihmali olduğu belirlenen Zeynep D. ise ehliyetsiz şoförün trafiğe çıkmasını sağladığı için 2’nci derece tali kusurlu bulundu. Soruşturmada olay günü araçla dini nikahlı eşinin oğlu ile teyzesini ziyaret ettiklerini belirten Zeynep D.’nin, savunmasında şunları söyledi: ‘Göktuğ, araçta oturup beni bekleyeceğini söyledi. Eve gidip, döndüğümde aracın yerinde olmadığını gördüm’ 

Servis şoförü Emin T. ise ‘Çocuğa araçtan inmeden ‘Bekle, annen gelecek’ dedim. Bu sırada çocuk araçtan indi. Aynadan arkadan araç gelip gelmediğini kontrol ettim; annesini görmüş olacak ki çocuk birden karşıya doğru koşmaya başladı. Bu sırada hızla gelen otomobil çocuğa çarptı. Kastım ve suçum yoktur’ diyerek kendisini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu