Haber

AGİT, Türkiye’deki seçim gözlemcilerini eleştirdi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerini gözlemlemek üzere Türkiye’ye gelen iki İskandinav gözlemcinin ülkeye girişine izin verilmemesini eleştirdi.

AGİT Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin söz konusu İskandinav milletvekillerinin “siyasi güçleri çerçevesinde yaptıkları açıklamalarla heyet yapısını etkileme hakkına sahip olmadığını” söyledi.

Açıklamada, Türkiye’nin bu eyleminin “uluslararası gözlemci heyetin çalışmalarını olumsuz etkileyebileceği” belirtildi.

Ankara daha önce İsveç Sosyal Demokrat Personel Partisi Milletvekili Kadir Kasırga ve Danimarkalı milletvekili Sören Söndergaard’ın ülkeye girişine izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

İsveç Milletvekili Kadir Kasırga, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonuna karşı çıktı.

Söndergaard daha önce Suriye Demokratik Güçlerinin bir bileşeni olan Kürt milis Halk Koruma Birimlerini (YPG) ziyaret etmişti. Türkiye, YPG’yi PKK’nın bir uzantısı olmakla suçluyor ve bu nedenle onu “terörist” olarak sınıflandırıyor.

Söndergaard, bir ülkenin “seçimlerde gözlemci olarak görev yapacak milletvekillerini seçemeyeceğini” söyledi. Bu durumun Türkiye’deki seçimlere gölge düşürdüğünü söyleyen Söndergaard, AGİT’in Türkiye hakkında resmi şikayette bulunduğunu kaydetti.

AGİT, seçimleri gözlemlemek üzere 14 Mayıs Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine 100’den fazla seçilmiş temsilci ve 10 Mayıs’tan itibaren yaklaşık 400 uzman gönderecek.

AFP/TY, Birleşik Krallık

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

haber-hacilar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu