Haber

Zelenskiy Finlandiya’da: ‘Hedefimiz tam NATO üyeliği’

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka ve İzlanda başkanlarıyla görüşmek üzere Finlandiya’ya gitti. Liderlerle görüşmeden önce Zelenskiy, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile ikili bir görüşme yaptı; İkili görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Hedefimiz NATO’ya tam üyelik. Burada olma sebeplerimden biri de bu.” Rusya-Ukrayna savaşına işaret eden Zelenskiy, ‘yakında taarruza başlayacaklarını’ söyleyerek, ‘Bence o zaman batıdan savaş uçağı alabiliriz’ dedi.

GÜNDEM: RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI VE UKRAYNA’YA YARDIM

Reuters’in haberine göre başkent Helsinki’de Zelenskiy’i Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde karşılamaya yüzlerce kişi geldi ve Finlandiya Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Zirvenin teması, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik taarruz savaşı, Kuzey ülkelerinin Ukrayna’ya verdiği desteğin sürmesi, “Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) ve NATO ile bağları ve Ukrayna’nın adil barış girişimi” kullanıldı.

Zelenskiy’nin sözcüsü, “Ukrayna ve beş Kuzey Avrupa ülkesinin liderlerinin toplantısı, devletimize askeri yardımın daha fazla koordinasyonunu ve Ukrayna’nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik bölgesine entegrasyonunu hedefliyor.”

TOPLANTIDAN SONRA UKRAYNA’YA DÖNMEYECEĞİZ’

Zelensky’nin sözcüsü, Finlandiya’daki tepeden sonra Ukrayna Devlet Başkanı’nın doğrudan Ukrayna’ya dönmeyeceğini de duyurdu. Sözcü, Finlandiya’daki görüşmelerin Ukrayna’nın askeri yeteneklerini güçlendirmeye ve Ukrayna’yı NATO üyeliğine yaklaştıracak somut adımlar atmaya odaklanacağını da belirtti.

ZELENSKY 13-14 MAYIS TARİHLERİNDE ALMANYA’DA OLACAK

Öte yandan ülke basınına yansıyan ziyaret haberinin ardından açıklama yapan Alman Federal Polisi, Zelenskiy’in 13-14 Mayıs tarihlerinde Almanya’yı ziyaret edeceğini doğruladı. Reuters’e yazılı açıklama yapan polisten yapılan açıklamaya göre, ziyaret Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un davetlisi olarak gerçekleşecek. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu