Haber

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, İtalya ve Vatikan’da Görüşmeler Gerçekleştirdi

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenski, resmi temaslar kapsamında dün İtalya’nın başkenti Roma’ya gelerek İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile görüştü. Zelenski daha sonra Vatikan’a giderek Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile görüştü.

Zelensky’nin temaslarının ardından Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi, İtalya-Ukrayna ortak bildirisini paylaştı. Açıklamada şu sözler yer aldı:

“İtalyan Cumhuriyeti, Lahey’de Ukrayna’ya Karşı Suçlu Kabahatlerin Kovuşturulmasına İlişkin Ülkelerarası Merkezin (ICPA) Lahey’deki anlaşmasını memnuniyetle karşılıyor ve mümkün olan en kısa sürede başlatılmasını dört gözle bekliyor. Rus saldırganlığının neden olduğu kayıp, yaralanma ve zararların tazmininin sağlanması Bu amaçla 16-17 Mayıs 2023 tarihlerinde Avrupa Konseyi’nin Reykjavik Zirvesi’nde sunulacak olan uluslararası hasar kaydı önemli bir kilometre taşı olmaya devam edecektir. Ukrayna’nın yeniden inşasını desteklemek için dondurulmuş ve hareketsiz hale getirilmiş Rus varlıklarının kullanımına yönelik sağlam bir yasal temel de dahil olmak üzere bir tazminat planını finanse etmek için uygun seçenekleri araştırın.” PAPA İLE İKİNCİ GÖRÜŞME Papa Francis, Zelenski’nin ziyaretinde barışı temsil ediyor Zelenski’ye zeytin dalı heykeli hediye etti. İki lider, Vatikan Sekreterliği’nde çalışan Lehçe tercüman Rahip Marko Gongalo’nun tercümesiyle sohbet etti. 40 dakikalık görüşmede Papa Francis, Ukrayna için her zaman dua edeceğini belirtti. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce Zelensky, 8 Şubat 2020’de kısa bir süre için Roma’ya geldi ve Apostolik Sarayı’nda Papa Francis ile bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu