Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kuzey Makedonya ile ilişkileri geliştirmeyi hedefliyor

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin Kuzey Makedonya ile ikili ilişkilerini daha da geliştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Vuciç, Sırbistan’a çalışma ziyaretinde bulunan Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ile Sırbistan’ın güneyinde bulunan ve Kuzey Makedonya halkı için büyük önem taşıyan 11. yüzyıldan kalma Prohor Pcinjski Manastırı’nda bir araya geldi.

Manastır ziyaretinin ardından baş başa görüşen Pendarovski ve Vucic, ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Sırbistan ve Kuzey Makedonya vatandaşlarının dostluk ve kardeşlik bağıyla bağlı olduğuna işaret eden Vucic, “Bu ilişkileri daha da geliştireceğiz.” söz konusu.

Sırbistan-Kuzey Makedonya ortasındaki ekonomik çıkarlara da değinen Vucic, iki ülkenin karayoluyla birbirine bağlı olduğunu ve şu anki hedeflerinin demiryolu bağlantısı kurmak olduğunu söyledi.

Pendarovski, Kuzey Makedonya sınırında bulunan manastırın, ülkesinin temellerinin atılmasında değerli bir toplantıya ev sahipliği yaptığına işaret ederek, “Manastırın başka bir ülkede olması, buraya gelip şehit olanları anmamıza engel değil. hayatlarını ülkemize adadılar.” dedi.

80 yılın ortasından sonra geçen yıl manastırda ortak bir ayin yapıldığını hatırlatan Pendarovski, bu geleneğin devam etmesini diledi.

ASNOM’un ilk oturumu

İkinci Dünya Savaşı sırasında, 2 Ağustos 1944’te, Kuzey Makedonya’nın Kurtuluşu için Antifaşist Meclis’in (ASNOM) ilk oturumu, şimdi Sırbistan sınırları içinde bulunan Prohor Pcinjski Manastırı’nda yapıldı. Bu oturumda bugünkü Makedon devletinin temelleri atıldı.

ASNOM’un ilk oturumunun yıldönümü Kuzey Makedonya’da her yıl “Cumhuriyet Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu