Haber

Rusya’nın ihracat rakamlarında Çin AB’yi geçti: Türkiye 3’üncü sırada

Kommersant gazetesi, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim ReşetnikovRusya Dış Ticaret Akademisi’nin seminerde yaptığı sunuma göre Rusya’dan en çok ithalat yapan ülkelerin listesi yayımlandı.

Reshetnikov’un açıkladığı 2023 yılının ilk yarısına ilişkin verilere göre Rusya’nın ihracat rakamları şöyle: Çin 37,3 milyar dolarla ilk sırada yer alıyor yer almaktadır. Çin’in Rusya’dan ithalatını geçen yıl 30 milyar dolardan 37,3 milyar dolara çıkardığı görülüyor.

Rusya’dan ithalat 98,9 milyar dolar 24,5 milyar dolara düşen AB,da bu çok sert düşüşle sıralamada yer aldı. 2. sıradüşmüş.

senin listen 3. sırasında 17,3 milyar dolarla TürkiyeBunu sırasıyla 16,1 ve 15,5 milyar dolarla Avrasya Ekonomik Birliği ve Hindistan takip etti.

‘Rusya’nın petrol ve petrol tesislerine uygulanan ambargo etkili oldu’

Kommersant’ın haberinde, AB’nin Rusya’dan ithalatındaki azalmanın, özellikle de Rus petrol ve petrol ürünlerine uygulanan ambargonun etkili olduğu vurgulandı.

Rusya ile AB arasındaki ticaret istikrara kavuştu

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerini de paylaşan gazete, Şubat 2022’de Rusya’nın AB’nin toplam ithalatındaki payı yüzde 9,6 iken bu oranın Haziran 2023’te yüzde 1,7’ye düştüğünü, Rusya’nın bu dönemde AB ihracatındaki payının olduğunu bildirdi. da belirtildi. Yüzde 3,8’den yüzde 1,4’e düştü” dedi.

AB, enerji işlerindeki yüksek fiyatlar nedeniyle Mart 2022’de 18,5 milyar avroyla Rusya’ya karşı en büyük ticaret açığını verdi. Bu yıl haziran ayının prestijiyle birlikte AB-Rusya ortasındaki ticaret açığı 400 milyon euroya geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu