Haber

Murat Emir, Sağlık Bakanlığı ve TÜİK’in Salgına İlişkin Ölüm İstatistiklerinin Çelişkisine Tepki Gösterdi: “Depremde ölen canlarımızı da saklamayın.

CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, TÜİK’in 2020 ve 2021 ölüm ve ölüm nedeni istatistiklerini değerlendirdi. Emir, “Sağlık Bakanlığı 2020 ve 2021 salgın nedeniyle ölenlerin sayısını 82 bin 361 olarak açıkladı ve bundan geri adım atmadı. Şimdi TÜİK bu sayıyı 87 bin olarak açıklıyor Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama bekliyoruz ya 2020 ya 2021 Kendi yıllarında vefat sayısındaki artışın sebebini açıklayacak ya da gelecek çıkıp ‘Sana yalan söyledim, gerçeği sakladım’ deyin. Emir ayrıca; “Yalanları apaçık ortaya çıktı. Depremde ölen canlarımızı saklamayın. Çünkü o ölümlerde birincil sorumluluğunuz var” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, TÜİK’in 2020 ve 2021 ölüm ve ölüm nedeni istatistiklerini değerlendirdi. Emir şunları söyledi:

“TÜİK 2020 ve 2021 ölüm istatistiklerini açıklamadı. Israrla öğrenmek istedik. Nedense ülkemizde kaç kişinin öldüğünü saklıyorlardı. Daha önce her yıl açıkladıklarını açıklamıyorlardı. ‘Siz’ diyorduk. Covid nedeniyle ölümlerin ortaya çıkmasını istemiyorum.’ Ve sonuç olarak her yıl ortalama 400.000 civarında ölüm gerçekleşirken 2020 ve 2021’de 200.000 ek ölüm olduğu bugün açıklandı. Bunların büyük çoğunluğunun ölüm olduğunu iddia etmek zor değil. Covid nedeniyle bin ölü sayısı gerçeğin çok altında ve ölü sayısını da gizlediler.

Biliyorduk, söylüyorduk. Bizi yalancılıkla suçladılar. Kimin yalancı olduğu, kimin rakamlarla oynadığı, kimin gerçekleri çarpıttığı artık ortaya çıktı. Sayılarla oynayanlar, gerçeği saklarlar; Covid ile uğraşıyormuş gibi görünüp de aslında uğraşmayanlar sorumlu. ve istifa etmelidirler.

Bu istatistikleri açıklamak için depremi beklediler. Herkesin gözü Antakya’da, İskenderun’da, Maraş’ta, Malatya’da iken, canımız yanıyorken; ölüm istatistiklerini açıklayarak dikkatlerini dağıttıklarını sanıyorlar. Ama gerçeklerin eninde sonunda ortaya çıkma gibi bir huyu vardır. Sözleri netleşti.

İşte tam da bu yüzden şu anda yetkililere tekrar sesleniyoruz. Depremde şehit olan canlarımızı saklamayın. Milletimizle doğruları paylaşın, Kaç kişinin öldüğünü herkes bilsin. Çünkü o ölümlerde birincil sorumluluğunuz var. Gerçekleri, rakamları gizleyerek bu sorumluluktan kurtulamayacaksınız.”

Emir de yazılı bir açıklama yaptı; şu yorumları yaptı:

“Açıklanan bu bilgi, Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 salgını sırasında salgının neden olduğu ölüm sayılarını gizlediği yönündeki iddialarımızın doğruluğunu açıkça ortaya koymaktadır. TÜİK 2020-2021 verilerine göre son 10 yıla baktığımızda, bakın yılda ortalama 400 bin ölüm meydana geldi. 2020 yılında vefat sayısı 400 üzerinden 500 bini geçti. 2021 yılında vefat sayısı 565 bin 594 oldu. iki yılda bin, salgından ölenlerin sayısı 87 bin oldu Görünürde bir artış var Konuya gelince TÜİK, salgın nedeniyle ölenlerin sayısını burada bile saklamanın üzüntüsüne düştü. O dönemde salgından en az 150 bin kişi öldü derken abarttık diyen Sağlık Bakanı nerede bu bilgilere ne diyecek?

“HÜKÜMET PANDEMİ SÜRECİNDE BAŞARISIZLIĞINI HALKIMIZDAN GİZLEMEYE ÇALIŞTI”

Gerçek olay sayısının da üstünün kapatıldığını söyledi. ‘Başarı öyküsü’ yazmanın peşinde olan Sağlık Bakanı bu iddiaları yalanladı ama gerçek olay sayılarının belgelerini bulduğumuzda bu kez ‘hasta’ ve ‘hasta’ ayrımı saçmalığına sığındı. hiçbir tıp literatürüne sığmayan vaka’. Pandemi sürecinde iktidar beceriksizliğini inatla halkımızdan saklamaya çalıştı. ‘Başarısızlıklarını’ örtmeye çalışmak için pembe bir resim çizmek onların işine geldi. Her şeyde olduğu gibi salgından da siyasi rant sağlamaya çalıştılar. Verileri şeffaf bir şekilde açıklamadıkları gibi büyük bir emek ve özveriyle işini yapan sağlık çalışanlarını da zor duruma soktular. Türk Tabipleri Birliği de salgına bağlı ölüm varsayımını 264 bin 41 olarak açıkladı. Ancak tüm ısrarlarımıza rağmen Sağlık Bakanlığı 2020 ve 2021 yılları için salgın nedeniyle ölenlerin sayısını 82 bin 361 olarak açıkladı ve kabul etmedi. bu sayıdan bir adım geri Şimdi TÜİK bu sayıyı 87 bin olarak açıklıyor. Burada bile bir tutarsızlık var.

“YA NEDENİNİ AÇIKLAYIN YA YALANINI KABUL EDİN”

Tekrar ediyoruz Covid-19’dan ölenlerin sayısını kamuoyundan gizlediniz. Halka yalan söyledin. İşte TÜİK bilgileri. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama bekliyoruz. 2020 ve 2021’de ölü sayısındaki artışın nedenini ya açıklayacak ya da çıkıp “Sana yalan söyledim, gerçekleri sakladım” diyecek.

kozaklihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu