Teknoloji

Meta, Tarihin En Büyük Cezasını Verdi

Avrupa Birliği’nde 2016 yılında yürürlüğe girmiştir. Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) AB vatandaşlarıyla ilgili tüm bilgilerin Avrupa merkezli sunucularda saklanmasını gerektiriyordu. Bugün buna uymayan kuruluşlara ilk ceza Avrupa’dan geldi.

Avrupa Birliği, Facebook, Instagram ve WhatsApp çatı şirketi Meta’nın Avrupa ayağı 1,3 milyar dolar rekor seviyeye mahkum edildi. Ceza ilişkisi, veri aktarımının ” temel hak ve özgürlüklere yönelik risklerin ele alınmamasıKısa ve uzun döneme ilişkin bir karar daha imzalandı.

Meta’ya da verilerle ilgili bir talimat verildi:

İrlanda Veri Tutma Kurulu’nun kararı, Meta’ya yalnızca para cezası vermesini değil, aynı zamanda Avrupalı ​​Facebook kullanıcıları için ABD’ye veri göndermeyi hızla durdurmasını emretti.

Meta geçen yıl Avrupa’yı tehdit etti:

Meta ile AB arasındaki bilgi kargaşası nihayet geçen yıl Meta tehdidiyle gündeme gelmişti. Veriler ABD’ye gönderilmezse Meta Avrupa’dadır Instagram ve Facebook’u devre dışı bırakabilirsiniz Açık tehditte bulundu. AB şu şekilde yanıt verdi:

Meta neden bilgilerin ABD’ye gönderilmesini istemiyor?

Meta’ya iletilen AB vatandaşı bilgileri, milyonlarca kişinin Meta’nın reklam faaliyetlerine katkıda bulunmasını sağlar.

AB neden Meta’ya güvenmiyor?

AB’nin Meta hakkındaki şüpheleri Meta’ya özgü değil. GDPR’nin kökeni, ABD’li muhbir Edward Snowden’ın 2013’te tüm dünyaya ABD hükümetinin dijital ağdan gözlemlediklerini ortaya çıkarmak için dayanır. AB, verilerin yalnızca gözetim için kullanılma potansiyeli nedeniyle kendi topraklarında saklanmasını istiyor.

Meta’dan cezayla ilgili ilk açıklama: “Haksızlık”

İrlanda’da alınan karara itiraz edeceklerini belirten Meta, kararı “kusurlu” ve “haksız” olarak nitelendirdi. Meta Lideri Nick Clegg, bilgi aktarımının internetinin ulusal ve bölgesel bir ayrımla doğacağını söyledi. sizi risklerden korumaksavundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu