İş

Mart tarım dışı bordro incelemesi: Ekonomistler Fed konusunda ikiye bölünmüş durumda

Cuma günü, ABD’nin Mart ayında piyasa beklentileri doğrultusunda 236.000 kişiyi istihdam ettiğini gösterdi. istihdam raporuSonraki S&P 500, Pazartesi günü açılış öncesi işlemlerde hafif bir düşüş gördü.

İşsizlik oranı %3,6 olan konsensüsün altında %3,5’a geriledi. Ortalama saatlik kazançlar aylık bazda %0,3Ve yıllık bazda %4,221 ayın en düşük seviyesine sıçradı.

Mart ayı istihdam verileri aynı zamanda Fed’in Mayıs ayındaki bir sonraki toplantısından önceki son işgücü piyasası raporudur. Cuma günkü prestijde, piyasa 25 baz puanlık bir faiz artırımını ~%60 olasılıkla fiyatlıyor.

Bank of America ekonomistlerine göre Mart ayı istihdam raporu, işgücü piyasasının “sıcak” bunu gösterdi. Sonuç olarak, işgücü piyasası “çok sıkı”ekonomistler, olduğu gibi BeslediMayıs toplantısında 25 baz puan artacağını düşünüyor.

Morgan Stanley’in ekonomistleri de Fed’in Mayıs toplantısında 25 baz puan artırmasını bekliyor.

Öte yandan Citi ekonomistleri, “zayıf”Fed’in çok daha yumuşak politika projeksiyonu ile Fed’in bilgileri gerçekte nasıl görüntüleyeceği arasında bir kopukluk olduğunu görüyor.

Buna göre Citi ekonomistleri, 25 baz puanlık üç faiz artışı daha ve nihai faiz oranının %5,50-5,75 aralığına yükselmesini bekliyor.

Yazar: Senad Karaahmetoviç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu