Ekonomi

Küresel fonlar Çin’den ayrılıyor

Küresel fonların Çin hisse senetlerindeki rekor satışları, durumlarını Ekim ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Yabancı fonlar Ağustos ayında Hong Kong ile ticari ilişkiler yoluyla yaklaşık 90 milyar yuan (12 milyar dolar) hisse sattı. Bu, Bloomberg’in derlediği bilgilere göre 2016 yılına kadarki en yüksek rakam.

Özel bir anketin Çin’in hizmet sektörünün sakinleştiğini göstermesiyle küresel fonlar Salı günü yeniden düştü. Hang Seng Endeksi yüzde 2,2’ye kadar düşerek önceki seanstaki yüzde 3,2’lik kazancının bir kısmını geri verdi.

Gilbert Wong liderliğindeki Morgan Stanley stratejistleri, “Son konumlandırma verilerimiz, Çin’in zayıf dengesinin bölgesel fonlar arasında bir uzlaşmaya vardığını gösteriyor. Çin/HK hisse senetlerindeki aktif uzun vadeli yöneticilerin net sermaye çıkışı, Temmuz ayına kıyasla Ağustos ayında iki katına çıktı.” Not. iki katına çıktı.” ifadelerini kullandı.

Çin hisse senetlerinde son dönemde yaşanan dalgalanmalar yatırımcıların kırılganlığını gösteriyor. Öte yandan, Pekin’in teşvik hamlesi çöküşün kontrol altına alınmasına yardımcı olurken, yavaşlayan ekonomi ve borç kriziyle ilgili temel endişeler uzun vadeli görünüme gölge düşürdü.

haber-seydisehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu