Haber

KDC, Ruandalı barış güçlerini sınır dışı ediyor

Demokratik Kongo Cumhuriyeti (KDC), doğudaki Goma kentinde konuşlanmış barışı koruma birliklerindeki Ruanda askerlerini sınır dışı etti.

KDC ordusundan yapılan açıklamada, Doğu Afrika Topluluğu barış gücünde yer alan Ruandalı askerlerin güvenlik gerekçesi ile sınır dışı edilerek Kongo topraklarından ayrıldığı bildirildi.

KDC ile Ruanda arasında yaşanan gerginlik nedeniyle barış gücünde sınırlı sayıda Ruandalı askerin bulunduğu biliniyor.

Ruanda ordusu, geçen hafta havaalanını üç kez ihlal eden Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne ait bir savaş uçağını düşürdü.

İki ülke birbirini suçluyor

Doğu Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde saldırılar düzenleyen ve çok ırklı Tutsi etnik kökenine sahip 23 Mart Hareketi’ni (M23) desteklemekle suçlanan Ruanda, kendisine yönelik iddiaları reddediyor.

Ruanda hükümeti ise KDC’yi Hutu ve soykırım öncesi Ruanda ordusu üyelerinden oluşan Ruanda’nın Kurtuluşu İçin Demokratik Güçler (FDLR) ve benzeri grupları desteklemekle suçluyor.

Ülkenin doğusundaki istikrarsızlık nedeniyle binlerce kişi Ruanda’ya sığınırken, Angola ve Kenya’da son aylarda barış görüşmelerinde ilerleme kaydedilmesine rağmen gerginlik sürüyor.

Son olarak, Doğu Afrika Topluluğu, M23 ilerlemesinden sonra Goma içinde ve çevresinde barış gücü konuşlandırdı.

Ruanda, Uganda ve Burundi sınırlarının bulunduğu KDC’nin doğusu, 20 yıldır altın ve kobalt gibi madenleri kontrol etmeye çalışan silahlı grupların saldırılarına ve çatışmalarına sahne oluyor.

haber-dursunbey.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu