Haber

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ilk depremin merkez üssü Pazarcık’ta arama kurtarma çalışmaları tamamlandı

Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde 10 ili etkileyen ve “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen ilk depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde arama kurtarma çalışmaları tamamlandı.

Pazarcık’ta kaymakamlık koordinatörü olarak atanan Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Kaymakamlık bahçesinde yaptığı açıklamada, ilçede meydana gelen 872 enkaza 582 arama kurtarma çalışanının müdahale ettiğini söyledi.

Tekbıyıkoğlu, çok ağır bir çalışmanın yürütüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Artık prestijiyle batıklarımızda arama kurtarma çalışmalarımızı sonuçlandırdık. Bu, burada işimizin bittiği anlamına gelmiyor. Biz sadece arama kurtarma çalışmalarımızı tamamladık. 872’den canlı raporlarla tüm enkazlara müdahale ettik. 41 vatandaşımız sağ olarak kurtarıldı. 379 vatandaşımız.” Bu felakette yaralandık. Maalesef bu büyük felakette 413 vatandaşımızı kaybettik.”

Tekbıyıkoğlu, felakette yakınlarını kaybedenlere taziyelerini iletti ve millete geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Tekbıyıkoğlu, arama kurtarma çalışmalarının ardından vatandaşların barınma ve sosyal yardım ihtiyaçları için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Şu anda prestij ile ilçemizde 2 bin çadır kurduk. 8 çadırkent oluşturduk. Günlük temin ediyoruz. Yaklaşık 25 bin kişiye sıcak yemek. Pazarcık’ın 74 kırsal mahallesine, 10’un tamamına kırsal mahalle ve yandaşlarımıza ulaştık. Yani hepsine sosyal yardım, gıda, hijyen ve giyecek ulaştırdık.” dedi.

Bölgedeki coğrafi şartların oldukça zor olduğunu anlatan Tekbıyıkoğlu, “Türk Silahlı Kuvvetleri ve jandarma takviye kuvvetleriyle operasyonlarımızın bir kısmını helikopterlerle gerçekleştirdik. Çok sayıda yaralıyı hastanelerimize geri getirdik. yaralıları helikoptere bindirip hastanelere gönderin.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu