Teknoloji

Heyecanlandıran keşif: Bu tünel, Mark Antony ve Kleopatra’nın mezarına gidiyor olabilir.

Mısır yaradanı Osiris’e adanmış devasa bir antik Mısır tapınağının altında, yüzyıllardır görülmeyen gizemli bir tünel keşfedildi. Sansasyonel bir şekilde, bu tünelin Mark Antony (Antonius) ve Kleopatra‘nın uzun müddettir kayıp olan mezarına gittiği düşünülüyor. Bu savlar abartılı gözükse de, arkeologların bu antik kentin ünlü mezara mesken sahipliği yapabileceğine dair birinci teklifleri değil.

Mısır kıyısındaki İskenderiye’deki Taposiris Magna Osiris Tapınağı‘nda keşfedilen tüneller, Dünya yüzeyinin yaklaşık 13 metre derinliğinde kayaya oyulmuş durumda ve 1.305 metre boyunca devam ediyor.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya nazaran tünel, kısa müddet evvel San Domingo Üniversitesi’nin Dominik-Mısır arkeolojik misyonu tarafından keşfedildi. Keşfedilen tüneli bir “mühendislik mucizesi” olarak nitelendiren kazı başkanı Dr. Kathleen Martins, tünelin mimari tasarımının, çökmeden önce Kastro Dağı’ndan geçen 1.036 metrelik antik bir tünel olan Yunanistan’daki Eupalinos Tüneli’nin dizaynına çok benzediğini söyledi. Araştırmalar, Mısır’ın kıyı şeridinin bu bölgesinin MS 320 ile MS 1303 arasında en az 23 depremden etkilendiğini gösteriyor ve arkeologlar, bu depremlerin tünelin çökmesine yol açtığına inanıyor.

Dr. Martins ve ekibi, birkaç yıldır Taposiris Magna çevresindeki kalıntıları araştırıyor. Kazı bölgesi, bir merkez parçası olarak Osiris’e ilişkin bir tapınağın kalıntıları ile eski bir Mısır kentinin kalıntılarından oluşuyor.

2009’dan bu yana, Taposiris Magna’nın Mısır’ı yöneten Ptolemaik Krallığı’nın son hükümdarı Mark Antony ve Kleopatra VII’nin mezarını elinde tuttuğuna dair bazı tahminler bulunuyordu. William Shakespeare’in dramaları ile çiftin ilişkisi meşhur oldu ve Greko-Romen tarihçi Plutarch‘a nazaran, iki lanetli sevgili birlikte gömülmüştü.

2009 yılında, Tapositis Magna Tapınağı’ndaki bir grup eser, çiftin mezarının yakın olduğunu öneriyordu. Bu eserlerin arasında, Kleopatra’nın ismini taşıyan paralar ve Mark Antony’yi tasvir ettiği düşünülen bir maskenin parçaları bulunuyordu. Dr. Martins daha sonra Antony ve Kleopatra’nın muhtemelen Taposiris Magna Tapınağı yakınında bulunan tıpkı mezara gömüldüğüne inandığını belirtti.

Bu kestirim heyecan verici olsa da, tünelin uzun müddettir kayıp olan mezara gitmesi pek mümkün görülmüyor. Tekrar de Taposiris Magna üzerinde yapılacak daha fazla arkeolojik çalışmanın, bir gün sahiden de bu son derece kıymetli mezar alanının yerini ortaya çıkarma mümkünlüğü bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu