Haber

Gaziemir’in geri dönüşüm projeleri görücüye çıktı

Gaziemir’in Çernobil’i olarak bilinen nükleer atıklara dikkat çeken Gaziemir Belediyesi, 2. Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı’ndaki standında çevre ve geri dönüşüm projelerini tanıtıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı’nda Gaziemir Belediyesi de yerini aldı. Belediyenin geri dönüşüm konusunda yaptığı çalışmaların anlatıldığı stantta, İzmir’in Çernobil’i olarak bilinen nükleer atık konusu da masaya yatırıldı. Gaziemir Belediyesi standında, küresel ısınmanın neden olduğu ve dünyayı tehdit eden iklim değişikliği ile sürdürülebilir bir kent yaratma çabasına katkı sağlamak ve belediyenin yürüttüğü özel çalışmalar anlatılıyor. İklim değişikliği ile mücadelede daha güçlü adımlar atmak amacıyla 2022 yılında İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü kuran belediye, sıfır atık sisteminin kurulması ve atıkların geri dönüşümü için özel çalışmalar yürütüyor.

Geri dönüşüm bilincinin kazandırılması ve atıkları kaynağında ayrıştırılması için eğitimler düzenleyen belediye, 1. Sınıf Atık Toplama Merkezi, 4 noktada bulunan Taşınabilir Atık Toplama Merkezleri ve ilçenin dört bir yanına yerleştirilen 400 atık kutusu ile geri dönüştürülebilir atıkları çöpten farklı şekilde topluyor. Burada toplanan kağıt, plastik, cam, metal, elektronik atık, bitkisel atık yağ, pil gibi atıklar lisanslı firmalar tarafından toplanarak geri dönüşüm sektörüne kazandırılmaktadır. toplayarak 120 milyar litre suyu kirlilikten kurtardı. 4 yılda 5 bin 522 ton atık kağıdı ekonomiye kazandıran belediye, 94 bin ağacı kesilmekten kurtardı. Belediye 7.686 öğrenciye geri dönüşüm eğitimi verdi.

Stantta, Önder Arda’nın Ayakta Kalan Adam hareketiyle ülke gündemine taşınan, 500 bin tonun üzerinde olduğu tahmin edilen ve 100000 tonun üzerinde radyasyon yayan atıklar hakkında ziyaretçilerle detaylı bilgiler paylaşılıyor. Olağan fiyatın 7 bin 291 katı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

gediz-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu