Ekonomi

FTX kurucusu 40 milyon dolar rüşvetle suçlandı

ABD federal savcıları tarafından Bankman-Fried aleyhine açılan yeni bir iddianamede, eski CEO, Çinli hükümet yetkililerine 40 milyon dolar rüşvet vermekle suçlanıyor.

Bankman-Fried’in Çinli yetkililer tarafından 1 milyar doların üzerinde kripto para birimini donduran FTX’e bağlı Alameda Research ile ilgili hesapları kapatması için bir veya daha fazla yetkiliye rüşvet verdiği iddia ediliyor.

İddianameye göre hesaplar, rüşvet ödemesinin Kasım 2021 civarında Alameda Research’ten özel bir kripto para birimi cüzdanına aktarılmasının ardından kapatıldı.

Bankman-Fried suçlamaları reddetmişti.

Kripto para borsası FTX, geçen yıl Kasım ayında iflas etmişti ve şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried’in de istifa ettiği duyurulmuştu. Bankman-Fried, ABD’nin suç duyurusunda bulunmasının ardından Aralık ayında Bahamalar’da gözaltına alınmıştı.

21 Aralık 2022’de ABD’ye teslim edilen Bankman-Fried’in duruşmaya kadar 250 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi.

Dolandırıcılık ve kara para aklama da dahil olmak üzere 8 suçtan yargılanan Bankman-Fried, Ocak ayı başlarında New York Güney Bölge Mahkemesinde görülen duruşmada kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

toroslar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu