Ekonomi

Enflasyon düşerken AMB faiz indirimlerine devam edebilir

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcısı Martins Kazaks, enflasyondaki düşüş eğiliminin devam etmesi halinde merkez bankasının piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarını düşürmeye devam edebileceğini belirtti. ECB geçtiğimiz hafta politika faizini Euro döneminin en yüksek seviyesinden düşürmüş ancak ücret ve hizmet enflasyonundaki sürekliliğe dikkat çekerek daha fazla indirim taahhüdünde bulunmaktan kaçınmıştı.

Aynı zamanda Letonya Merkez Bankası Başkanı olan Kazaks, enflasyonun dalgalanmalar yaşasa da önümüzdeki yıl ECB’nin %2’lik hedefiyle uyumlu hale gelmesinin beklendiğini ifade etti. Bu görünüm, gelen verilerin ECB projeksiyonlarıyla uyumlu olmasına bağlı olarak ilave faiz indirimi olasılığını destekliyor.

Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde gerçekleştirilen bir mülakatta Kazaks, yılsonuna kadar 25’er baz puanlık bir veya iki faiz indirimi öngören mevcut piyasa tahminlerini onayladığını ve bir sonraki yıl iki faiz indirimi daha beklediğini ifade etti. Piyasa fiyatlaması makul görünse de ECB’nin otomatik bir hareket tarzı belirlemediğini vurguladı.

Kazaks, enflasyon eğilimlerini etkileyebilecek ücret artışı ve şirketlerin maliyet artışlarına tepkileri gibi değişkenlere işaret ederek ihtiyatlı kalmanın öneminin altını çizdi. Beklentilerden sapan münferit veri noktalarına aşırı tepki verilmemesi tavsiyesinde bulunan Kazaks, ECB’nin mevcut duruşunu değiştirmek için önemli ve kalıcı bir değişimin gerekli olacağını öne sürdü.

ECB’nin rotasını tersine çevirmesi ve faiz oranlarını yükseltmesi olasılığı, önemli bir jeopolitik olay gibi büyük bir dış şok gerektirecektir. Bu tür gelişmelerin dışında Kazaks, gelecekteki ECB politikasının yönünün nispeten net göründüğü ve herhangi bir ayarlamanın hızı ve kapsamının devam eden veri analizi ile belirleneceği sonucuna vardı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu