Haber

Cumhurbaşkanı Kays Said’in Kararları Tunus’ta Protesto Edildi

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said’in 25 Temmuz 2021’de Meclis çalışmalarını donduran ve başbakanı görevden alan “olağanüstü kararları” protesto edildi.

Muhalefetin çatı oluşumu Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin düzenlediği gösteriye yüzlerce kişi katıldı.

Başkent Tunus’un merkezinde bulunan Habib Bourguiba Caddesi’nde düzenlenen gösteride, “Siyasi tutsaklara özgürlük”, “Kahrolsun darbe”, “Özgürlükler ve özgürlükler için buradayız” pankartları açıldı.

Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri Ahmed Najib al-Shaabi burada yaptığı konuşmada, “siyasi tutsaklar cezaevinde kaldıkları sürece mücadeleden vazgeçmeyecekler” dedi.

Başkan Said’in iki yıl önce aldığı harika kararlara tepki gösteren Şabi, “25 Temmuz darbesine sevinenlerin beklentileri nerede? Ülkedeki kriz derinleşmeye devam ediyor. Vatandaşlar ekmek almak için fırınların önünde sıraya giriyor. Temel ihtiyaç maddelerinde sıkıntı yaşanıyor. Maalesef devletin bunları alacak mali kaynakları yok.” terimleri kullandı.

Tunus’un siyasi ve ekonomik krizi çözmekten uzak olduğunu vurgulayan Shaabi, Cumhurbaşkanı Said yönetiminin başarısız olduğunu ifade etti.

Başkan Said’in muhteşem kararlarının yıldönümü

Tunus Devlet Başkanı Kays Said’in 25 Temmuz 2021’de aldığı inanılmaz kararlar ülkede bir nevi “istisnai durum” yaratmış durumda.

Meclisin çalışmalarını donduran ve dokunulmazlığı kaldıran Said, 22 Eylül 2021’de yeni KHK’larla yetkilerini genişletti ve yürütmeyi tamamen kendisine bağladı.

Said’in açıkladığı “siyasi krizden çıkış yol haritası” kapsamında 25 Temmuz 2022’de anayasa referandumu ve ardından erken genel seçim yapıldı.

Tunus’ta bazı kesimler, Said’in kararlarını “darbe” olarak nitelendiriyor ve ülkenin demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

habererzin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu