İş

‘Çalışma yaşamında şiddete sıfır tolerans!’

Türkiye Bayan Teşebbüsçüler Derneği (KAGİDER), TurkishWIN, UPS iş birliğinde kurulan, 2019 yılında Avrupa İmar ve Kalkında Bankası’nın (EBRD) paydaş olduğu Bayan Liderlik Platformu, Milletlerarası Çalışma Örgütü (ILO) iş birliğinde İstanbul’da bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi. “Çalışma Hayatında Şiddete Sıfır Tolerans’ başlıklı toplantıda, iş hayatında şiddetin sonlandırılması için yapılan çalışmalar, tahlil teklifleri ve yeterli örnek uygulamalar üzerinde duruldu.

Şiddet ve taciz, bayanların iş gücü iştiraklerinin erkeklerle eşit oranlarda olmamasının temel sebeplerinden birisi. Bayanlar ve erkeklerin ağır olarak yer aldıkları istihdam biçimlerindeki farklılıkların arkasında da bayana yönelik şiddet kıymetli bir neden olarak yer alıyor.

Araştırmalar da çalışma ömründe bayana yönelik şiddetin ağır olduğunu bilgilerle destekliyor. Örneğin İngiltere’de, bayanların yarısından fazlası, 18-24 yaş ortasındaki bayanların ise üçte ikisi, iş yerinde cinsel tacize maruz kaldıklarını belirtiyorlar. USAID’in çalışması da çalışma hayatında en çok şiddete maruz kalanların genç bayanlar olduğunu ortaya koyuyor. ILO’nun (Uluslararası Çalışma Örgütü) 2019 datalarına nazaran ise halkla direkt temas hâlinde çalışan bayanların %42’sinin üçüncü şahıs şiddeti yaşadığı varsayım ediliyor.

KAGİDER İdare Şurası Üyesi Esra Bezircioğlu, konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Tüm veriler kadınların çalışma yaşamında yer almasının ve karar verici pozisyonlara gelmesinin önünde şiddetin ciddi bir engel olarak yer aldığını gösteriyor. Bu gerçek, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere hepimizin ayıbıdır. Bugün burada “çalışma yaşamında şiddete sıfır tolerans” demek için buluştuk. Buradan kamu ve özel kesime de davetimizi yapıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu