Ekonomi

Birleşik Krallık Ekonomisi Potansiyel Durgunluğun Eşiğinde

İngiltere ekonomisinin potansiyel bir resesyonun eşiğinde olduğu bildiriliyor.

İngiliz Ticaret Odaları’ndan (BCC) yapılan açıklamada, ekonomiye yönelik bu yılki büyüme tahmininin yüzde 0,3’ten yüzde 0,4’e yükseltildiği, 2024 büyüme tahmininin ise 0,6’dan 0,3’e düşürüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, ekonominin 2025 yılında sadece yüzde 0,7 büyümesinin beklendiği, çekirdek enflasyonun bu yılın son çeyreğinde yüzde 5 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) enflasyon hedefinin belirlendiği belirtildi. Yüzde 2’ye ancak 2025’in son çeyreğinde ulaşılabilir.

Birliğin açıklamasında, “Enerji ve emtia fiyatları gevşemeye başlarken çekirdek enflasyon inatçı olmaya devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası faiz oranının 2023 yılının ikinci yarısında yüzde 4,75 seviyesinde zirve yapması bekleniyor.” Onun sözleri yer aldı.

Açıklamada, ülkede siyasi faiz oranının 2024’te yüzde 4’e, 2025’te ise 3,75’e düşmesinin beklendiğine işaret edilirken, işsizliğin bu yıl sonunda yüzde 4,1’e çıkacağının varsayıldığı hatırlatıldı. ve 2024’te yüzde 4,4’e.

BCC Ekonomik Danışma Kurulu Kıdemli Üyesi Vicky Pryce, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bugünkü tahmin, resesyondan kıl payı kurtulduğumuzu gösteriyor. Gelecekte öngörülen zayıf büyüme oranlarıyla birlikte, önümüzdeki dönemde resesyon bölgesine dönme tehlikesi var.” Herhangi bir nokta.” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu