Haber

Bakan Kirişci: Orman yangını, deprem, çığ gibi afetlerde ‘yeşil karınca’ kullanıyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “‘Yeşil karınca’ dediğimiz iş makinelerimizi orman yangını, deprem, çığ gibi afetlerde de destek amaçlı kullanıyoruz.”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’ne götürülen 160 adet yeni iş makinesinin teslim törenine katıldı. Bakan Kirişci, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını belirterek, “Ülkemizin su kaynaklarının bir damlasının bile israf edilmesine müsamaha göstermiyoruz. Daha önce de su kaynaklarımızı korumak AK Parti hükümetlerinin temel politikası olmuştur. onları verimli değerlendirmek ve doğru yönetmek için tükenme noktasına gelirler.”Bizler yağmuru rahmet gören, hayır işleri için su kuyuları açan, çeşmeler yaptıran aziz bir milletin evlatlarıyız. Su hizmetleri, suya ödediğimiz bedelle tarihimizde değerli bir yer edinmiştir. Bu tarihi mirasa layık olabilmek için su alanında büyük yatırımlarla ‘Türk Yüzyılı’na giriyoruz.” dedi.

2003-2022 yılları arasında 450 milyar liralık yatırımla sulama alanında 9 bin 561 tesisin hizmete girdiğini söyleyen Kirişçi, son 20 yılda sulanan arazinin 21,7 milyon dekar artarak 69,6 milyon dekara çıktığını söyledi. yıllık sağlanan içme suyu miktarı 2 milyar metreküpten 5 milyar metreküpe çıktı. metreküp, konsolide arazi 4,5 milyon dekardan 68 milyon dekara, baraj ve gölet sayısı 3,4 kat, hidroelektrik santral (HES) sayısı 6 kat, taşkın koruma tesisi sayısı iki katına çıktı, atık su arıtma tesisi sayısı DSİ tarafından inşa edilen 24’e, yer altı depolama ve yapay besleme tesisi sayısını 101’e, kapalı sulama sistemlerini yüzde 6’dan yüzde 31’e çıkardıklarını, yapay zeka ile sulamada otomasyona geçtiklerini belirtti.

DSİ Genel Müdürlüğü’nün yapısal tedbirler kapsamında 10 bin 413 tesis inşa ettiğini ve yaklaşık 2 milyon hektarlık alanda taşkın kontrolü sağladığını ifade eden Kirişci, “İlk ve en ünlüsü olan DSİ oldu. gerçekleştirdiği projelerle dünyada 81 ilde sahip olduğu makine parkuru ve sel öncesi çalışmaları ile sel zararlarını karşılamıştır.Bizler de ‘yeşil karınca’ dediğimiz bu makineleri aynı amaçla kullanılmaktadır. orman yangını, deprem, çığ gibi afetlerde destek.Ayrıca bu makineler AFAD’a uygun olarak keşif amaçlı kullanılmaktadır.Kurtarma ve kurtarma çalışmalarına da katılmakta, yurt içi ve yurt dışında Milli Savunma Bakanlığı komutasında görevlendirilmektedir. terörle mücadele kapsamındaki operasyonlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu