Haber

Bakan Kasapoğlu: 27 milyar liralık borcu gençlerimizin omzundan aldık

GENÇLİK ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından üniversite öğrencilerine verilen tahsil kredisi borçlarının yine yapılandırıldığını belirterek, “1 milyon 392 bin 629 gencimizin ödenmemiş ve ödenecek taksitlerindeki endeks tutarı tamamen kaldırılmış oluyor. Böylece toplamda 27 milyar 15 milyon 455 bin liralık bir tutar gençlerimizin omzundan alınmış oluyor” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurt Uyum Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyerek, yaklaşık 1 milyon 500 bin öğrenciyi ilgilendiren öğrenim kredisi borçlarının yeniden yapılandırılması sürecini anlattı. Bakan Kasapoğlu, 2022’de tüm vakitlerin en yüksek yurt yerleştirme oranının gerçekleştiğini belirterek, “Pek çok vilayette artık boş yataklarımız var ziyadesiyle. Metropollerde; İstanbul’da, İzmir’de, Ankara’da başvuran herkesin yerleştiği gibi yeni başvuranlara açık durumdayız. Bu, Cumhuriyet tarihi rekorudur ve 20 yıllık süreçte geldiğimiz genç odaklı siyasetin en güzel sonucudur. Bir yanda yurtlara yerleştirme oranı, diğer yanda yurtlardaki kalitemiz, konforumuz. 2022’de yurt fiyatlarına hiçbir güncelleme yapmadık, ek bir fiyat artışı kelam konusu olmadı. Fiyatlarımız 270 ile 450 lira ortasında değişiyor. Tıpkı fiyatlarla devam ediyoruz. Elektriğiyle, suyuyla, güvenliğiyle, temizliğiyle, çamaşırıyla 32 GB internetiyle büsbütün fiyatsız bir ortam. Bununla birlikte ferdî gelişim çalışmaları, eğitim faaliyetleri, kültür, sanat, spor aktiviteleri. Bu yıl bu manada yeni alanlar açtık. Bu yıl beslenme dayanağımız yaklaşık 2,5 kat artarak, 1800 liralık bir dayanağa dönüştü. Öğrencilerimiz artık yurtlarımızda hem sabahları hem akşamları ek hiçbir fiyat ödemeden yemeklerini alıyorlar. Gençlerimizin her an yanlarındayız, yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

’27 MİLYAR LİRAYI GENÇLERİMİZİN OMUZLARINDAN ALDIK’Türkiye’nin dünyanın en geniş burs ve kredi altyapısını sunduğunu söyleyen Kasapoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız yaz başında bir muştuyu paylaşmıştı. Genç odaklı siyasetin değerli bir bildirisiydi bu. Tahsil kredilerinde geri ödemelerdeki ilave endeksin, ek oluşan fiyatın kaldırılacağı muştusunu vermişti. Meclis’imiz açılır açılmaz 1961’deki kanun gereği olan bu unsur büsbütün değiştirildi. Artık tahsil kredisi borcu neyse, geri ödeme ölçüsü da o olacak. Gençlerimiz aldıklarının üzerinde ek bir fiyat ödemeyecek. Bu düzenlemeden kredi almaya başlayacak, halihazırda kredi alan ve kredilerinde geri ödeme devrine geçen herkes faydalanacak. 1 milyon 392 bin 629 gencimizin ödenmemiş ve ödenecek taksitlerindeki endeks meblağı da böylelikle büsbütün kaldırılmış oluyor. Böylelikle toplamda 27 milyar 15 milyon 455 bin liralık bir fiyat, gençlerimizin omzundan alınmış oluyor” diye konuştu.’VERGİ DAİRESİNDEKİ BORÇLARIN ENDEKSLERİ TAHSİL EDİLMEYECEK’Kasapoğlu, vergi dairesine bildirilen borçlar için de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile koordineli olarak çalıştıklarını belirterek “Bu çalışmayla da borçluların taksitlerine tekabül eden endeks meblağlarını bildirdik ve ödenmeyen taksitlerden bu endeks meblağları da tahsil edilmeyecek. Kredi geri ödemeleriyle ilgili bu süreci takip etmek isteyenler için an itibarıyla e-devlet üzerinden endeks fiyatlarına erişimi ve bu süreci de başlattığımızı müjdelemek istiyorum. Gerek internet bankacılığı üzerinden gerekse Ziraat Bankası ATM’lerinden endeksi kaldırılmış borç tutarlarını gençlerimiz ödeyebilirler. Yeni düzenlemenin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.’BAŞVURU SÜRECİ TEKRAR BAŞLATILDI’Bu yıl başlatılan kredi ve burs müracaat süreciyle birlikte ağır bir talep oluştuğunu belirten Kasapoğlu, “Başvuru sonrası talep kıymetlendirme süreci de başlamış oldu. Dijital ortamda farklı kurum ve kuruluşlardan gelen bilgiler ve bunların doğrulanması büsbütün objektif kriterlerle; bu süreci süratli bir halde yönetiyoruz. Kimi gençlerimiz bu süreçte çeşitli nedenlerle müracaat yapamadıklarını söz ettiler. Biz de onların bu taleplerini kıymetlendirerek, an itibarıyla başvuru sürecini tekrar başlatıyoruz. İnanıyorum ki yarın 23.59’a kadar başvuramayan gençlerimiz de başvurularını tamamlayacaklar ve onların başvurularının değerlendirilme süreci de akabinde başlayacak. Sistem yine an itibarıyla e-devlet üzerinden açıldı” dedi. ‘BU ORANLARI GÜNCELLEYECEĞİZ’

Kasapoğlu, ilk defa bir yüksek öğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile halen yüksek öğretim programına devam eden ara sınıf öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk öğrencilerin de burs ve kredi başvurularından faydalanabildiğini kaydetti. Kasapoğlu, “2002’de 45 lira olan burs-kredi ölçüsü an itibarıyla 850 lira lisansta, 1700 lira yüksek lisansta ve 2 bin 550 lira doktora süreçlerinde büyük bir dayanak olarak gençlerimize sunuluyor. Bu yıl yeniden inşallah bu oranları güncelleyeceğiz. Yeni sayıları da önümüzdeki süreçte paylaşacağız. Maksadımız gençlerimizin keyifli olması. Onların hem bugünlerini hem yarınlarını keyifli kılmak. Onları daha aydınlık yarınlara hazırlamak ve karamsarlık senaryolarını, ümitsizliği değil, umudu, aydınlığı onlarla birlikte onlara sunmak ve gençlerle birlikte gençlerin yanında olmak. Bu çabayla bu inançla çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu