Ekonomi

Bakan Ersoy: “Türkiye sağlık turizminden ciddi gelir elde etmeye başladı”

Almanya’da düzenlenen ITB Berlin Turizm Fuarı’na 180 ülkeden 14 binden fazla firma katıldı. Türkiye özellikle medikal turizmiyle öne çıkarken, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türkiye son 4 yıldır sağlık turizmi konusundaki çalışmalarını artırıyor. Beklentilerimiz yüksek, Türkiye ciddi bir gelir elde etmeye başladı” dedi.

Turizm dünyasına adını altın harflerle yazdıran ITB Berlin Turizm Fuarı devam ediyor. 160 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuara 180’den fazla ülkeden 14 bin firma katıldı. Dünyanın en büyük turizm fuarı olarak gösterilen ITB Berlin Fuarı’nda, katılımcı ülkelerin stantlarında ziyaretçiler ağırlanıyor ve ikili görüşmeler yapılıyor. 12 milyar Euro’luk ticari hacme sahip kuruluşun Türkiye Satış Temsilciliği olan Aktüel Expo ve M2HTC şirketleri, Türkiye’nin sağlık ve medikal turizmdeki potansiyelini dünyaya duyurmayı hedefliyor. Bu yıl medikal ve sağlık turizmi temasıyla düzenlenen fuara Türkiye’den katılan firmalar, ziyaretçilerine sundukları imkan ve fırsatları anlatma fırsatı buldu. Özel hastaneler, termal merkezler, diş ve protez merkezleri, göz hastaneleri, sauna fitness merkezleri ve çok sayıda tur firmasının katıldığı Medikal Turizm bölümü büyük ilgi gördü.

‘Türkiye, Covid-9’dan sonra en iyi performansı gösterdi’

Fuarın ikinci gününde ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, değerlendirme toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin geçen yılı 51,4 milyon ziyaretçi ve 46,3 milyar dolarlık rekor gelirle tamamladığını hatırlatan Bakan Ersoy, Türkiye’nin koronavirüs öncesi rakamlara göre en iyi performansı gösteren ülke olduğunu söyledi. Bu başarıda en büyük payın Turizm Geliştirme Ajansı’nın 200’den fazla ülkede yürüttüğü tanıtım faaliyetleri olduğunu belirten Bakan Ersoy, “Aynı zamanda dairemizin oyuncularının azimli olmaları ve kriz süreçlerini yönetme konusundaki yüksek becerileri de etkili oldu. Ocak ayındaki ilk rezervasyonlara ve gerçekleşmelere baktığımızda bir önceki yıla göre sayıların oldukça arttığını görüyoruz.Deprem sonrası forward rezervasyonlarda kısmi düşüşler olsa da 27 Şubat itibariyle Turizm Geliştirme Acente yeniden yoğun tanıtım faaliyetlerine başladı.Devlet ve bakanlıkla birlikte 2023 için koyduğumuz hedeflerimize ulaşacağız.Berlin’de tur operatörleri ve havayollarıyla görüştük.2023 rezervasyonlarının iyi olduğunu,bizim için sevindirici olduğunu söylediler.

“Türkiye sağlık turizminden ciddi gelir elde etmeye başladı”

Türkiye’de sağlık turizmi konusunda son yıllarda yaşanan gelişmeleri değerlendiren Bakan Ersoy, yeni bir tanıtım sitesi hazırlandığını söyledi. Bakan Koca, “Sağlık turizmi Türkiye’de her yönüyle önemli bir artış gösteriyor. Orada çok önemli bir pasta payı beklentimiz var. Burada Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapıyoruz. Onlar için yeni bir sağlığı geliştirme sitesi açıyoruz. Burada sadece termal faaliyetleri düşünmemek gerekiyor. Saç ekiminden diş tedavisine ve organ nakline kadar çok kapsamlı bir süreçtir ve mutlaka Sağlık Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirilmelidir. Türkiye son 4 yıldır bu konudaki çabalarını artırıyor. Beklentilerimiz yüksek, Türkiye önemli bir gelir elde etmeye başladı” dedi. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu