Haber

Anket: ABD’de İsrail’e destek azaldı, çoğunluk ateşkesten yana

ABD’de yapılan yeni bir anket, İsrail’in Gazze’deki saldırı ve operasyonlarına verilen desteğin azaldığını ve Amerikalıların çoğunun, insani krize dönüşen çatışmada İsrail’in ateşkes çağrısından yana olduğunu ortaya koydu.

Ülke genelinden 1.006 yetişkin Amerikalının katıldığı Reuters/Ipsos anketinin sonuçlarına göre, ABD’nin çatışmalarda nasıl bir rol alması gerektiği sorusuna katılımcıların yüzde 32’si ‘İsrail’i desteklemeli’ şeklinde cevap verdi. Reuters/Ipsos’un 12-13 Ekim’de yani bir ay önce yaptığı benzer ankette bu oran yüzde 41’di.

FİLİSTİN’E DESTEK İSTEYENLERİN ORANI YÜZDE 4

ABD’nin çatışmalarda ‘tarafsız arabulucu’ rolünü üstlenmesi gerektiğini söyleyenlerin oranı yüzde 27’den yüzde 39’a çıktı. Katılımcıların yüzde 4’ü ABD’nin Filistinlileri desteklemesi gerektiğini söylerken, yüzde 15’i ABD’nin çatışmaya müdahale etmemesi gerektiğini söyledi. Bu iki oran bir önceki ankette de benzer seviyelerdeydi.

Hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler arasında İsrail’e destek isteyenlerin oranı azaldı. Bu düşüş özellikle yaşlı katılımcılar arasında daha yüksekti.

YÜZDE 68 ateşkes İSTİYOR

Ankete katılanların yüzde 68’i “İsrail ateşkes çağrısı yapmalı ve müzakere etmeye çalışmalı” ifadesine katıldığını söyledi. Demokrat katılımcıların dörtte üçü ve Cumhuriyetçi katılımcıların yarısı bu görüşü dile getirdi.

YÜZDE 43’Ü İSRAİL’E SİLAH GÖNDERİLMESİNE KARŞI

Katılımcılara ayrıca ABD’nin İsrail’e silah satışları ve sevkiyatları da soruldu. Katılımcıların yüzde 31’i İsrail’e silah gönderilmesi gerektiğini söylerken, yüzde 43’ü silah sevkiyatına karşı görüş bildirdi. Geriye kalanlar ise emin olmadıklarını belirtti. İsrail’e silah gönderilmesine en fazla destek Cumhuriyetçiler arasında görülürken, Demokrat Parti’yi destekleyenlerin neredeyse yarısı buna karşı çıktı.

Rusya-Ukrayna savaşı bağlamında karşılaştırma amaçlı sorulan soruya yanıt verenlerin yüzde 41’i Ukrayna’ya silah gönderilmesini desteklerken, yüzde 32’si ya karşı çıktı ya da emin olmadığını söyledi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu