Haber

Ağaç Kesimine Karşı Mücadele Muğla’da Sürüyor

ESMA TURAN

Muğla’da Akbelen Ormanı’nda başlayan ağaç kesimi için 4 gündür yoğun çalışma yürüten İkizköy Çevre Kurulu ve bölge halkı, Muğla 1’inci İdare Mahkemesi önünde basın açıklaması yaparak, yürütmenin bir an önce durdurulması kararı istedi. Heyetten Nejla Işık, “Ciğerlerimiz yanıyor, kollarımız kanatlarımız kırıldı. Kesilen her dalda etimiz parçalandı, her ağaç kesilmiyor. 4 yıldır mücadelemiz sürüyor. 93 yaşındakilerin gözlerine gaz sıktılar. 88 yaşındaki ağaçlara sarılan anneannemizi ağaçlardan uzaklaştırdılar. Yangın mevsimi bizi getirdi. Yasak, ağacı korumak yasak, ağaç kesmek yasak değil” dedi. dedi.

Muğla’nın Milas ilçesindeki maden sahasını genişletmek isteyen YK Enerji’nin ağaçlandırma çalışması 4 gündür sürüyor. İkizköy Çevre Komisyonu bugün Muğla 1. İdare Mahkemesi önünde basın açıklaması yaptı.

“İNfazın DURDURULMASINI İSTİYORUZ, BU BİZİM ANAYASAL HAKKIMIZ”

İkizköy halkının avukatı İsmail Hakkı Atal, şunları söyledi:

“Muğla İkizköy Akbelen Ormanı’nda 24 Temmuz Pazartesi sabahından bu yana anayasal suç işlenmektedir. Anayasa’nın 169’uncu maddesi alenen ihlal edilmiştir. Burası hakkında Muğla İdare Mahkemesi’nde açtığımız iki dava var. İlki yaklaşık 2 yıl sürdü. Yürütmenin durdurulması kararı devam etti. Ancak bilirkişi heyetinin raporuyla bilirkişilik görevini kötüye kullanarak gerçeğe aykırı bilirkişi raporu düzenleyen Muğla 1. İdare Mahkemesi ‘yürütmeyi durdurma’ kararını kaldırdı.Bunu kullandığı için Milas Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet ettik.Milas Cumhuriyet Başsavcılığı bu 7 bilirkişiyi soruşturuyor.Hukuksuzluğun ikinci boyutu, hakkında soruşturma yürütülen bilirkişi heyeti raporuyla yürütmeyi durdurmanın kaldırılmasıydı.Katliamların başladığı Pazartesi sabahı tekrar yürütmeyi durdurma talebinde bulunduk.Muğla 1. İdare Mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı vermesini talep ediyoruz. asayişin sağlanması için yeniden düzen Bu bizim anayasal hakkımızdır.”

“ARTIK ADALET İSTİYORUZ”

İkizköy Çevre Komisyonu’ndan Nejla Işık, Akbelen Ormanı’nı tüm baskılara rağmen koruyacaklarını söyledi. Işık dedi ki:

“Dört gündür Akbelen ormanlarını savunan köylüler darp edildi, şiddet var, baskı var. Can savunucularının ve gelenlerin önünde engeller var ama 4 gündür orada büyük bir irade ve birlik var. Ciğerimiz yanıyor, kolumuz kırıldı. Kesilen her ağaç için değil her kol için. 88 yaşındaki ninemizi ağaca sarılan ağaçtan aldılar.Yangın mevsimi bize yasak,ağacı koruyana yasak değil,ağacı kesene yasak değil.İçeri girene ceza kesiyorlar.Biz aldırmıyoruz.Onlarca arkadaşımızı gözaltına aldılar.Milas’a giriş yasağı koydular.Tüm baskılara rağmen 4 gündür kendi askerimiz dediğimiz ve Türkiye vatandaşı olduğumuz ülkemizi işgal ediyoruz.Her şeye rağmen ormanımızı koruyacağız ve koruyacağız. kanımızın son damlasına kadar toprak. Hemen şimdi adalet istiyoruz. Karar vericiler, Akbelen Ormanınızdaki katliamı durduracak haberi çabuk bize ulaştırsınlar.”

“AKBELEN’İ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bölge halkından Esra Işık da şunları söyledi:

“Bu insanlar 4 yıldır mallarını bıraktılar. Her şeylerini buna adadılar. Buna rağmen şirketin üzerimizdeki ağır baskısı bugüne kadar devam etti. 4 gündür zirveye ulaştı. Bu insanlar darp edildi. Buna rağmen hala orada nöbet tutuyorlar ama kesilen ağaç seslerini duyarak nöbet tutuyorlar. Bilsinler ki bu mücadele sonuna kadar devam edecek. Ne olursa olsun bizi istedikleri gibi bastırmaya çalışıyorlar. Ne olursa olsun sesimizi kısmaya çalışıyorlar, susturulmayacak. .Sonuna kadar hakkımızı aramaya ve Akbelen’i savunmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu