Haber

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Sezgin Tanrıkulu hakkında soruşturma izni verildi

– Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: “Sezgin Tanrıkulu hakkında soruşturma izni verildi”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gaziantep’te önemli açıklamalarda bulundu

GAZİANTEP – Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik sözleri nedeniyle tepki çeken CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında açıklama yaparak, “Sezgin Tanrıkulu hakkında soruşturma izni verildi” dedi.

Bir dizi program ve ziyarete katılmak üzere Gaziantep’te bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gaziantep Valisi Kemal Çeber’i ziyaret etti. Bakan Yılmaz Tunç, ziyaretin ardından gündeme ilişkin değerli açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç, Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik sözleri nedeniyle tepki çeken CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında açıklama yaparak, “Sezgin Tanrıkulu hakkında soruşturma izni verildi” dedi.

“Tanrıkulu’ya ilişkin belge bakanlığımıza geldi ve soruşturma için izin verildi.”

Sezgin Tanrıkulu’nun sözlerinin kabul edilemez olduğunu belirten Bakan Yılmaz Tunç, “Bahsettiğiniz milletvekilinin ordumuzla ilgili sözlerini kabul etmek ve hoş karşılamak mümkün değildir. Ordumuzu karalıyor, milletimizi, Mehmetçiğimizi rahatsız ediyor, vatanımızı koruyor. Canı pahasına bu ülkenin bütünlüğü, birlik ve beraberliği.” Güvenliğimizi sağlayan Türk askerimize bu cümlelerle hakaret edilmesi elbette tepkiyle karşılanacaktır. Ve tepkiyle de karşılandı. Başsavcılığımız konuyla ilgili soruşturma başlattı. Bu soruşturma, Türk Ceza Kanunu’nun 301’inci maddesinin 4’üncü fıkrası uyarınca Adalet Bakanlığının iznine tabidir. İznin konusu. “Konuyla ilgili belge bakanlığımıza geldi ve soruşturma için izin verildi. Önümüzdeki dönemde Başkanlığımız belgeyi Meclis’e iletecek ve Meclis bundan sonraki durumu değerlendirecek” dedi.

“Avrupa Parlamentosu raporunun bizim için hiçbir değeri yok”

Avrupa Parlamentosu’nun 2022 Türkiye raporuna tepki gösteren Bakan Yılmaz Tunç, “Avrupa Parlamentosu’nun geçmiş raporlarında bazı eleştiriler vardı. 2022 Türkiye raporundaki ifadeler gerçekten Türkiye’nin hak etmediği sözler. Tek taraflı hazırlanmış ve içeriyor. bir grup marjinal grubun propagandası.” Yetkililerin hazırladığı ve onların etkisi altında olan bir rapor olduğunu görüyoruz. Özellikle hukukun üstünlüğü ve demokratikleşme, yargı bağımsızlığı konularındaki eleştirileri kabul etmemiz mümkün değildir. Türkiye’de insan hakları konusunda yapılan tüm çalışmaları göz ardı ederek, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı konusunda Türkiye’nin kaydettiği ilerlemeleri dikkate almayarak, tam tersine “Son derece hatalı ve taraflı, objektiflikten uzak bir rapordan bahsediyoruz. ve hiçbir dayanağı yoktur. Dolayısıyla bu raporun bizce hiçbir değeri yoktur” dedi.

duzkoyajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu