Ekonomi

Açık Bankacılık Platformu NetEkstre’de yılın ilk dokuz ayında gerçekleşen hesap hareketi sayısı 15 milyona ulaştı

Açık Bankacılık Platformu NetEkstre’nin 2022’nin ilk dokuz ayındagerçekleşen dataları açıklandı. Kullanıcıların finansal teknolojide rotası olan Finrota çatısı altında hizmet veren NetEkstre’den yararlanan firma sayısı geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yaklaşık yüzde 53 oranında artarken, yapılan süreç adedi de yüzde 66 oranında büyüdü. NetEkstre, yılın birinci dokuz ayında 15 milyonu aşkın hesap hareketini sınıflandırarak raporladı. NetEkstre’nin sistemine entegre banka sayısı 29, desteklenen ERP (kurumsal kaynak planlama) sayısı ise 24 oldu.

Posrapor, büyümeye devam etti

Posrapor eseriyle firmaların tüm fiziki ve sanal POS süreçlerinin takibi, raporlaması ve ERP/muhasebe sistemlerine kaydı tek panelden yönetiliyor. Posrapor müşteri sayısında yüzde 26 büyüme kaydedildi. Sisteme entegre banka sayısı ise 13 oldu.

E-DBS eseriyle tahsile gönderilen fatura meblağı 8 katına çıkarak 1,9 milyar TL’yi aştı

E-DBS eseri, bayi ağlarında direkt borçlanma yapısıyla çalışan firmaların bu süreçlerine takviye oluyor. E-DBS, ödeme alınan fatura talimatlarını tek panel üzerinden yöneterek firmaların çalıştığı bankalara başka ayrı iletiyor. Tahsilatların durumunu ve limit bilgilerini de tekrar tüm bankalardan başka ayrı alarak kullanıcılara tek panel üzerinden raporlar sunuyor. E-DBS eserinde geçen yılın birebir periyoduna nazaran tahsile gönderilen fatura adedi 2.5 kat arttı. Tahsile gönderilen toplam fatura fiyatı ise 8 katına çıkarak 1,9 milyar TL’yi aştı. E-DBS ürünü, Türkiye’nin önde gelen 22 bankasıyla online entegre olarak kullanıcılarına tahsilat kolaylığı sağlamaya devam ediyor.

Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu: “NetEkstre platformumuzla her geçen gün daha çok firmanın dijital dönüşümüne katkı sağlıyoruz”

NetEkstre’nin datalarını pahalandıran Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu, dijital bankacılığı ve şirketlerin finansal idare süreçlerini yine tanımlayan Açık Bankacılık pazarının büyüdüğünü tabir ederek şunları söyledi: “Açık Bankacılık teknolojilerinin kullanıcılara sunduğu avantajların ve gereksinimlere yönelik getirdiği tahlillerin anlaşılmasıyla birlikte bu hizmeti alan şirketlerin sayısı artıyor. Biz de NetEkstre platformumuzla, her geçen gün daha çok firmanın dijital dönüşümüne katkı sağlıyoruz. Firmaların, banka hesap bilgileri, hesap hareketleri ve raporlamalar konusunda oluşan gereksinimlerine NetEkstre’nin getirdiği yeniliklerle tahliller sunuyoruz. Kullanıcılarımız, NetEkstre sayesinde banka hesaplarındaki tüm hesap hareketlerini online olarak ERP/muhasebe sistemlerine aktarabiliyor ve bu sayede banka hesap hareketlerini tek panelden anlık olarak takip edebiliyor.”

Posrapor eserinden de bahseden Uzunoğlu, “Posrapor’a üye olan firmalar, farklı banka ve ödeme kuruluşlarına ait işlemleri ortak bir veri formatında görebiliyor. Firmalara ayrıca; tutar, komisyon, taksit sayısı, kart programı, vade tarihi gibi pek çok bilgiyi içeren detaylı raporlar sunuyoruz” dedi.

Yaptığı değerlendirmede E-DBS eseriyle ilgili de konuşan İlknur Uzunoğlu kelamlarına şöyle devam etti: “E-DBS ürünümüz sayesinde farklı bankalardaki tüm DBS, yani doğrudan borçlandırma sistemi işlemlerini tek panelden yönetebilme imkânı sunuyoruz. Firmalar, E-DBS’den yararlanarak faturalarının tahsilatı için talimatlar oluşturabiliyor ve limitlerini takip edebiliyor.”

Gelişen teknoloji ile birlikte Açık Bankacılık yapısının önümüzdeki devirde regüle edilmesiyle Türkiye’de Açık Bankacılık, yeni API servis standartlarına kavuşacaktır. Finrota olarak heyecanla beklediğimiz gelecek için çalışmalarımız tüm süratiyle devam ediyor.

NetEkstre’nin, yılın birinci dokuz ayında yakaladığı büyüme performansından ötürü memnun olduklarını belirten Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu, önümüzdeki devirde Açık Bankacılık pazarını geliştirecek yaratıcı tahliller tasarlamaya devam edeceklerini kelamlarına ekledi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu